Dirbame visose Baltijos šalyse Konsultuojame 24/7 (+370) 699 15651

Vapsvų ir širšių rūšys

Vapsvos

vapsva

Vapsvos (lot.Vespula spp. Paravespula germanica F. ir Paravespula vulgaris L.) – plėviasparniai (lot. Hymenoptera ) vabzdžiai, priklausantys Apocrita pobūriui. Pastarajam pobūriui taip pat priklauso bitės ir skruzdėlės. (lot. Paravespula germanica F. ir Paravespula vulgaris L.) yra svarbiausia vapsvų rūšis Europoje (JAV vadinamos „Yellow jackets“ ) jos yra mažesnės nei širšės.

Pasaulyje žinoma virš 100 tūkst. vapsvų rūšių. Dauguma jų yra pavieniui gyvenantys parazitiniai gyvūnai, dedantys savo kiaušinius į kitų vabzdžių lizdus, kur išsiritusios vapsvų lervos sunaikina parazituojamą gyvūną.

Tik nedidelė dalis vapsvų rūšių yra bendruomeniniai vabzdžiai, dauguma tokių rūšių priklauso klostinių vapsvų (lot. Vespidae) šeimai (žymiausia jų gentis – širšės ). Dauguma vapsvų, tiek kolonijinių, tiek gyvenančių pavieniui, turi nuodingą geluonį. Užaugusios vapsvos būna su ryškiomis geltonai juodomis juostomis ant pilvelio. Paprastosios ir germaninės vapsvos motinėlės yra 20 mm, o darbininkės 10-15 mm. ilgio, vapsvos patinai (tranai) 15 mm. Nuo kiaušinėlių iki suaugėlio vystymasis trunka 3 – 5 savaites. Suaugusių gyvenimo trukmė yra nuo 4 mėnesių iki 1 metų.

Širšės

sirse vespa crabro

Širšė (lot. Vespa crabro, Europos širšė) – plėviasparnių (Hymenoptera) vabzdžių gentis, priklausanti klostinių vapsvų (Vespidae) šeimai. Tai 14-35 mm. dydžio vabzdžiai, turintys tipišką pilvelio piešinį, susidedantį iš tamsiai rudų ir geltonų skersinių dryžių.

Širšės – bendruomeniniai vabzdžiai, paplitę visoje Europoje, Azijoje, Afrikoje ir Amerikoje. Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje vapsvos nebuvo endeminiai vabzdžiai, o atsirado kartu su europiečiais.

Širšių motinėlės yra 20-30 mm ilgio, darbininkės 17-24 mm, širšių tranai apie 24 mm. ilgio. Nuo kiaušinėlių iki suaugėlio vystymasis trunka 3-5 savaites. Suaugusių gyvenimo trukmė nuo 4 mėnesių iki 1 metų.

Lietuvoje dažniausios širšių rūšys:

  • Širšuolas (Vespa crabro)
  • Germaninė širšė (Vespa germanica)
  • Rudoji širšė (Vespa rufa).

Nesate tikri, su kokiu kenkėju susidūrėte?

Pasinaudokite kenkėjų biblioteka, kur rasite naudingos informacijos apie dažniausiai mūsų aplinkoje aptinkamus kenkėjus.

Jei patiems identifikuoti nepavyksta, kreipkitės nemokamos pagalbos į mūsų ekspertus.

Rinkitės patikimą kenkėjų kontrolės partnerį

PELIAS ekspertų ilgametė patirtis, moderni įranga ir taikomi veiksmingi metodai užtikrina operatyvų, visų kenkėjų keliamų problemų, sprendimą bei garantuoja saugią jūsų verslo ir namų aplinką. Susisiekite dėl nemokamos pirminės konsultacijos.

Susisiekti
DekoracijaDekoracija

Jūsų prekių krepšelis tuščias

Žiūrėti visą inventorių