Tarakonų rūšys
Vokiškasis prūsokas
Vokiškasis prūsokas (lot. Blatella germanica) – tai mažiausias, bet labiausiai paplitęs ir dažniausiai aptinkamas tarakonas Lietuvoje. Kūno ilgis 13 – 16 mm. Patinai paprastai mažesni. Patelės deda apie 4-7 kiaušinių kokonus, kokone yra apie 30 kiaušinių. Inkubacija priklausomai nuo temperatūros trunka 2-5 savaites.Vystymasis nuo kiaušinėlio iki suaugėlio trunka apie du mėnesius esant 25 °C temperatūrai ir iki 7 mėnesių kai temperatūra yra žemesnė.
Mūsų šalies klimatinėmis sąlygomis per metus išsivysto 2-3 kartos, maksimali suaugusio tarakono gyvenimo trukmė 6 mėnesiai. Kūnas tamsiai rudas kartais beveik juodas, kojos ir antenos šviesesnės. Priešnugarėlėje yra dvi išilginės tamsesnės juostelės einančios nuo galvos iki sparnų galo. Sparnai gerai išlavėję, tačiau jais naudojasi ribotai, šokdami ar krisdami.
Prūsokams būdingas naktinis gyvenimas. Jie vengia šviesos, tačiau jau prieblandoje būna labai aktyvūs, o kai prisiveisia labai daug, pasirodo ir dieną. Šviesoje prūsokai slapstosi drėgnose vietose, po šaldytuvais, virtuvės spintelėmis, akvariumais, grindų ir sienų plyšiuose, įvairiose elektros įrangos ertmėse ir kt. Prūsokai visaėdžiai, gali ėsti popierių, odą, minta įvairiausiomis maisto atliekomis, medumi, cukrumi, duona, šokoladu, įvairiomis daržovėmis ir kt. Be maisto gali išgyventi iki 6 mėnesių.
Savo išmatomis tarakonai teršia maistą, perneša patogeninius mikroorganizmus, tarakonai gali platinti ir salmoneliozę, jeigu yra pakankamai gausios tarakonų (ypač amerikinių ir rudųjų) populiacijos patalpose, kur yra sąlygos salmonelėms vystytis (pvz.valgyklose). Tokiu atveju tarakonai tampa potencialūs ligos pernešėjai. Tarakonai turi ir psichologinį poveikį. Jų buvimas patalpose ir žmonių būstuose jaučiamas kaip didelis nepatogumas.
Amerikietiškasis tarakonas
Amerikietiškasis tarakonas (lot. Periplaneta americana) – atkeliavęs į Ameriką XVII amžiuje iš Afrikos, šiandieną globalizacijos dėka sutinkamas ir Lietuvoje.
Kūno ilgis 28 – 44 mm. Patelės per savo gyvenimą deda apie 40 kiaušinių kokonų, kokone yra apie 16 kiaušinių. Inkubacija trunka apie 5 savaites esant 30 °C temperatūrai. Vystymasis nuo kiaušinėlio iki suaugėlio trunka mažiausiai 8 mėnesius esant 30 °C temperatūrai ir daugiau nei metus kai temperatūra yra žemesnė. Maksimali suaugusio tarakono gyvenimo trukmė 2 metai.
Amerikiniai tarakonai yra visaėdžiai, gali ėsti popierių, odą, minta įvairiausiomis maisto atliekomis, ir pan. Be maisto gali išgyventi 5 savaites. Optimali temperatūra 25-33°C. Aktyvus naktį kai aplinkos temperatūra pakyla aukščiau 21 °C. Savo išmatomis tarakonai teršia maistą, perneša infekcinių ligų sukėlėjus ir parazitus.
Juodasis tarakonas
Juodasis tarakonas (lot. Blatta orientalis) – paplitęs ne taip plačiai Lietuvoje kaip prūsokas. Kūno ilgis 21 – 28 mm. Patelės deda apie 8 kiaušinių kokonus, kokone yra apie 16 kiaušinių.
Inkubacija priklausomai nuo temperatūros trunka 6-12 savaičių. Vystymasis nuo kiaušinėlio iki suaugėlio trunka mažiausiai 6 mėnesius esant 30 °C temperatūrai ir daugiau nei metus kai temperatūra yra žemesnė kaip 25°C. Maksimali suaugusio tarakono gyvenimo trukmė 2 mėnesiai 30 °C temperatūroje arba devyni mėnesiai, kai temperatūra 20 °C.
Juodieji tarakonai yra visaėdžiai, gali ėsti popierių, odą, minta įvairiausiomis maisto atliekomis ir pan. Be maisto gali išgyventi 3 savaites. Savo išmatomis tarakonai teršia maistą, perneša infekcinių ligų sukėlėjus ir parazitus. Skleidžia nemalonų kvapą iš nugarinės liaukos.
Nesate tikri, su kokiu kenkėju susidūrėte?
Pasinaudokite kenkėjų biblioteka, kur rasite naudingos informacijos apie dažniausiai mūsų aplinkoje aptinkamus kenkėjus.
Jei patiems identifikuoti nepavyksta, kreipkitės nemokamos pagalbos į mūsų ekspertus.
Rinkitės patikimą kenkėjų kontrolės partnerį
PELIAS ekspertų ilgametė patirtis, moderni įranga ir taikomi veiksmingi metodai užtikrina operatyvų, visų kenkėjų keliamų problemų, sprendimą bei garantuoja saugią jūsų verslo ir namų aplinką. Susisiekite dėl nemokamos pirminės konsultacijos.