Dirbame visose Baltijos šalyse Konsultuojame 24/7 (+370) 699 15651

Grūdų kenkėjai ir jų sukeliamos problemos

Grūdų kenkėjų keliamos problemos

grudu kenkeju kontrole

Daug grūdų bei jų perdirbimo produktų (apie 15 procentų) sunaikina arba sugadina kenkėjai, kurie grūdų perdirbimo įmonių, ūkininkų ar žemės ūkio bendrovių saugyklose atsiranda įvairiomis aplinkybėmis.

Netgi sunaikinus grūdinius kenkėjus, grūduose bei jų produktuose išlieka kenkėjų padaryta žala, kadangi jų vystymosi metu susidariusios toksiškos medžiagos neigiamai veikia produkto kokybę, o užsikrėtus sandėliuojamai produkcijai pakartotinai, toksiškų medžiagų kiekiai dar padidėja, tokie grūdai gali nebetikti nei maistui nei pašarui.

grudu kenkeju kontrole

Malūninis ugniukas

maluninis ugniukas ephestia kuehniella

Malūninis ugniukas (lot. Ephestia kuhniella) – drugiai, 17-27 mm. Mėgstamiausios kenkėjo gyvenimo vietos yra malūnai, elevatoriai, konditerijos fabrikai, sutinkamas ir žmonių gyvenamuosiuose namuose.

Patelės sudeda nuo 50 iki 562 (vidutiniškai 150-200 ) kiaušinėlius padeda po 1-2, arba nedidelėmis krūvelėmis į miltus, sienų, grindų, pertvarų plyšelius ant malūnų sietų ir pan. Per 7-12 dienų esant (16+20ºC) išsirita vikšrai. Išsiritę vikšrai voratinkliniais siūlais sutraukia į kamuolius miltus, sėlenas, kruopas, grūdus, džiovintus vaisius, saldainius, šokoladą ir jais maitinasi. Suaugę vikšrai pasigamina voratinklinius kokonus ir juose virsta lėliukėmis.

Malūninis ugniukas žalingas ne tik tuo, kad ėda maisto produktus, bet ir užteršia juos lavonais, išmatomis, išnaromis. Pagrindiniai naikinimo metodai yra sanitarija ir dezinsekcija, terminis apdorojimas.

Miltinė erkė

miltine erke

Miltinė erkė (lot.Tyrogluphus farinae L.) Kūno ilgis 0,2-0,7 mm. Ši rūšis visaėdė. Erkių yra daug rūšių, jos sutinkamos visur. Deda nuo 20 iki 200 kiaušinėlių. Tinkamiausias grūdų drėgnis maždaug 14-18 proc. Generacija išsivysto per 14 d. Nepalankiomis sąlygomis pereina į hipopusų stadiją ir išgyvena iki 2 ir daugiau metų. Pagerėjus sąlygoms, per 2 dienas virsta nimfomis, iš kurių išsivysto suaugusios erkės. Vystymąsis – 2-3 savaitės. Gyvenimo trukmė – 6 savaitės.

Gyvena sandėliuose ir javų pasėliuose, dirvoje, ant augalų dalių. Rudenį pasėjus apsikrėtusius grūdus, kenkėjai po sniegu išgyvena visą žiemą ir į sandėlius pakliūva su nauju derliumi. Pagrindiniai naikinimo metodai yra sanitarija ir dezinsekcija.

Paprastasis apsimetėlis

paprastasis apsimetelis

Paprastasis apsimetėlis (vorvabaliai ) (lot. Ptinus fur L.). Lietuvoje žinoma apie 10 apsimetėlių rūšių. Visaėdžiai. Žiemoja lervos ir lėliukės stadijų. Dieną tūno plyšiuose, naktimis rėplioja, patinai skraido. Lervos iš maisto produktų pasidaro lopšelius ir virsta lėliukėmis. Visas vystymasis trunka 3 mėn. Optimali temperatūra vystytis +23ºC.

Vabalai gyvena 3 mėn. Nepalankiomis sąlygomis lervos gali išbūti nesimaitindamos 280 d. Per metus išsivysto 1 – 2 generacijos.

Duoninis skaptukas

duoninis skaptukas

Duoninis skaptukas (lot. Stegobium paniceum L.). Paplitę visur. Vabalas 3,7 mm, nesimaitina. Patelė padeda ant produktų paviršiaus iki 140 kiaušinėlių. Lervos iškart graužia viską, bet tik paviršiuje esant nuo +20 iki +27°C per metus išsivysto kelios generacijos (viena generacija vystosi 66 dienas).

Pusę gyvenimo tūno tamsiuose plyšiuose, o po susiporavimo ropinėja sienomis, tampa šviesiamėgiais.

Surinaminis aruodvabalis

surinaminis aruodvabalis

Surinaminis aruodvabalis (lot. Oryzaephilus surinamensis L.). Dažnai aptinkami malūnuose, kepyklose, rečiau sandėliuose, gyvena ir gamtoje po žievėmis. Patelės padeda 285 – 600 kiaušinėlių. Per metus gali išsivystyti iki 3 generacijų. Žiemoja vabalo ir lervos stadijose. Daugintis palankiausia +27°C – generacija išsivysto per 22 dienas, prie +16°C nesivysto, -5°C temperatūroje išgyvena 13 parų, o +55° C visų vystymosi fazių aruodvabaliai žūsta per 10 min.

Mažasis miltis

mazasis tamsusis milcius

Mažasis miltis (lot. Tribolium confusum Duv.). Vienas iš plačiausiai paplitusių pasaulyje grūdų kenkėjų. Gyvena 1-3 metus. Patelės produktuose padeda vidutiniškai 500 – 1000 kiaušinėlių. Palankiomis sąlygomis išsivysto iki 6 generacijų. Žiemoja įvairių fazių.

Lervos, kaip ir vabalai, minta grūdų produktais. Jie ne tik sugadina produktus, bet ir išskiria aldehido kvapo dujas, produkcija įgauna violetinį atspalvį ir nemalonų skonį. Jautrūs temperatūrų skirtumams: -5ºC temperatūroje išgyvena 5 paras, -15ºC temperatūroje apie 2-5 val, +55ºC temperatūroje visų vystymosi fazių milčiai žūva per 10 min. Pagrindiniai naikinimo metodai yra fumigacija.

Didysis miltis

didysis miltis tenebrio molitor

Didysis miltis (lot. Tenebrio molitor L.). Mėgstamiausios kenkėjų vietos – kepyklos, malūnai, visur, kur laikomi maisto produktai, drėgnose tamsiose vietose: miltų likučiuose, po aruodais. Gyvena ir gamtoje: pūvančiuose kelmuose, po žievėmis.

Žiemoja lervų stadijų. Pavasarį virsta lėliukėmis, birželio – liepos mėn. išsivysto vabalai, kurie naktimis skraido. Patelė sudeda 77 – 576 kiaušinėlius (per dieną iki 40 kiaušinėlių). Vystymasis trunka dvejus metus.

Šie kenkėjai atsiranda netinkamai sandėliuojant produkciją (prasta ventiliacija, didelė drėgmė). Atsparūs žemai temperatūrai: esant -5° C išgyvena 2 mėn. Pagrindiniai naikinimo metodai yra sanitarija ir dezinsekcija.

Ugniukas

ugniukas plodia interpunctella

Ugniukas (lot. Pyralididae). Sandėliuose kenkia miltiniai, malūniniai ir tabakiniai ugniukai. Gyvena malūnuose, elevatoriuose, kepyklose, pašarų sandėliuose.

Apšildomose patalpose vystosi ištisus metus, neapšildomose – tik vasarą. Pradeda skraidyti gegužės-birželio mėn. Slepiasi tamsiose vietose. Patelė sudeda nuo 50 iki 562 kiaušinėlių ant miltų, sienų, grindų, į pertvarų plyšius, mašinas, ant malūno sietų. Vikšrai išsirita per 7 – 20d. Priklausomai nuo temperatūros išsivysto 2-4 generacijos.

Grūdų produktus ir kitą džiovintą produkciją voratinkliais sutraukia į kamuolėlius. +18° C temperatūroje visas vystymosi ciklas yra 2 – 3 mėn. Pagrindiniai naikinimo metodai yra sanitarija ir dezinsekcija, terminis apdorojimas.

Aruodinė kandis

aruodine kandis tinea granella

Aruodinė kandis (lot. Tinea granella L ) – drugiai yra 9-14 mm. Gyvena sandėliuose ir lauke. 150 kiaušinėlių padeda po 1-2, priklijuodamos prie grūdo. Po 2 savaičių išsirita vikšrai, kurie graužia grūdus.

Per gyvenimą 1 vikšras pažeidžia apie 20 grūdų, juos apraizgydamas voratinkliais. Gyvena viršutiniuose grūdų sluoksniuose (iki 10 cm gylio). Užauga per 20 d. Dalis lieka grūduose, o dauguma vikšrų žiemoja kokonuose – medinėse sandėlių dalyse. Pavasarį jie virsta lėliukėmis ir per 2-3 sav. išsivysto drugiai. Pagrindiniai naikinimo metodai yra sanitarija ir dezinsekcija.

Aruodinis straubliukas

aruodinis straubliukas sitophilus granarius

Aruodinis straubliukas (lot. Sitophilus granarius) – vabalai, kurių kūno 3,2 – 3,8 mm. + straubliuko ilgis -1,25 – 2,0 mm. Suaugėliai gyvena 7 – 8 mėn. tik sandėliuose (sienų plyšiuose ir grūduose). Žiemoja visų stadijų, išskyrus kiaušinėlių. Pavasarį, +10ºC temperatūroje, vabalai atgyja ir pradeda maitintis. Esant + (13 – 15ºC) temperatūrai, deda po 1 kiaušinėlį į grūdą, iš viso iki 300 kiaušinėlių. Lervos ir lėliukės gyvena grūde. Vienos generacijos vystymąsis +25ºC temperatūroje trunka 35 d. Per metus išsivysto 2 – 3 generacijos. Nepalankiomis sąlygomis ir net vandenyje gali išgyventi 53 d., vėliau maitinasi ir dauginasi.

Grūduose straubliukus galima sunaikinti kaitinant iki +58° C (+52°C temperatūroje žūna tik 50 proc.), -50 C temperatūroje visų vystymosi stadijų kenkėjai žūna per 1 mėn. Pagrindiniai naikinimo metodai yra fumigacija.

Nesate tikri, su kokiu kenkėju susidūrėte?

Pasinaudokite kenkėjų biblioteka, kur rasite naudingos informacijos apie dažniausiai mūsų aplinkoje aptinkamus kenkėjus.

Jei patiems identifikuoti nepavyksta, kreipkitės nemokamos pagalbos į mūsų ekspertus.

Rinkitės patikimą kenkėjų kontrolės partnerį

PELIAS ekspertų ilgametė patirtis, moderni įranga ir taikomi veiksmingi metodai užtikrina operatyvų, visų kenkėjų keliamų problemų, sprendimą bei garantuoja saugią jūsų verslo ir namų aplinką. Susisiekite dėl nemokamos pirminės konsultacijos.

Susisiekti
DekoracijaDekoracija

Jūsų prekių krepšelis tuščias

Žiūrėti visą inventorių